Obrączki ślubne - zmiana rozmiaru

Jako złotnik na co dzień mam styczność z tematem obrączek i korektą ich rozmiaru, i mogę powiedzieć, iż zdecydowana większość osób, które przychodzą z obrączką do zmiany rozmiaru, wymaga powiększenia lub zmniejszenia o co najmniej dwa rozmiary. Z czego to wynika ? Powód jest tak naprawdę bardzo prosty. W ciągu dnia palec nieznacznie zmienia rozmiar, zależnie od pory dnia i naszej aktywności. Palec "przyzwyczaja się" do rozmiaru obrączki i nawet jeśli w ciągu dnia, różnica w rozmiarze samego palca zmienia się + / - 1 rozmiar, nie odczuwamy znacznego dyskomfortu. Dopiero gdy różnica ta przekracza 2 rozmiary klienci wyczuwają, że obrączka zrobiła się zbyt luźna bądź zbyt ciasna i odwiedzają zakład jubilerski by dokonać korekty rozmiaru. Bywa też i tak, że gdy zbyt długo zwleka się z powiększeniem obrączki przegapimy moment kiedy można jest ją  jeszcze zdjąć  z palca i jedyne co w takiej sytuacji pozostaje to przecięcie jej na palcu klienta i późniejsza naprawa...

W kwestii wyboru obrączek ślubnych dobrze jest kierować się praktycznością i trwałością. Najbardziej klasyczne obrączki, czyli te zupełnie gładkie i jednokolorowe, mimo iż nie każdego potrafią zachwyć swą prostotą, oferują jednak największą elastyczność gdy potrzebna okazuje się zmiana rozmiaru obrączki. Dzieje się tak za sprawą jednolitej powierzchni ma całym obwodzie obrączki. Gdy na obrączce nie naniesiono ozdobnego grawerunku, taką obrączkę można bardzo łatwo i szybko powiększyć lub zmniejszyć idealnie dopasowując ją do rozmiaru palca. Trudniej jest dopasować rozmiar obrączki grawerowanej, wielokolorowej lub z oprawionymi kamieniami gdyż zależnie od technologii produkcji może istnieć ryzyko zdeformowania a nawet uszkodzenia obrączki. Profesjonalny złotnik potrafi ocenić trudność operacji powiększenia lub zmniejszenia rozmiaru obrączki, a także jej możliwe następstwa i poinformować o tym przed przystąpieniem do pracy.

Jeśli chodzi o szerokość obrączki wiele zależy od kształtu i budowy dłoni. Osoby o mniejszych dłoniach i delikatnych palcach mogą czuć się lepiej w obrączkach proporcjonalnych do wielkości ich dłoni. W tym przypadku dwie obrączki o tym samym rozmiarze ale o różnej szerokości szyny w obrączce (np. 3 mm i 6 mm) mogą sprawiać zupełnie różne wrażenie. Węższa obrączka może wydawać się nieco luźna a szersza już odrobinę za ciasna, pomimo iż na ryglu miarowym wskazują ten sam rozmiar. Dlatego by zmierzyć aktualny rozmiar palca dobrze posłużyć się pierścieniami miarowymi podobnej szerokości co nasze obrączki.

Podobnie rzecz ma się z grubością obrączki, jeśli jest ona bardzo płaska i ma dość ostre brzegi, potrzebny będzie nieco większy rozmiar obrączki, ponieważ ostra krawędź zamiast "ślizgać się" wzdłuż palca przy zakładaniu, będzie stawiać wyraźny opór. Uczucie to jest tym bardziej wyczuwalne im szersza jest obrączka. Doskonałym rozwiązaniem jest tutaj obrączka o profilu soczewki, który gwarantuje wysoki komfort noszenia i większą tolerancję na lekkie zmiany wielkości palca.

Zmiana rozmiaru obrączki pociąga za sobą kilka skutków. Niektóre z nich są praktycznie niezauważalne a inne bardziej widoczne i tak np. zmniejszając obrączki płaskie, zwłaszcza te szerokie  6 - 7 mm,  mogą one delikatnie przybierać profil półokrągły. Przy ponownym powiększeniu takiej obrączki zwykle powraca ona do swojego płaskiego wyglądu. Aby zachować jej pierwotny płaski profil pomimo pomniejszenia rozmiaru, należałoby wyciąć fragment obrączki, a następnie ją zlutować. Taka operacja nie zostawia widocznego śladu, natomiast w przypadku obrączek bezszwowych znacznie osłabia ich wytrzymałość w przypadku późniejszej potrzeby powiększenia. Takie miejsce łączenia jest praktycznie niewidoczne, ale każda późniejsza korekta rozmiaru wymagać może ponownego rozcinania i wstawiania fragmentu złotej szyny by zachować jej nienaganny wygląd, co pociągać może za sobą znaczne koszty.

Innym dość częstym przypadkiem są obrączki dwukolorowe, w których np. wzdłuż obwodu obrączki złotej przebiega węższa obrączka z białego złota. Zmniejszając taką obrączkę zwykle zmniejsza się rozmiar szerszego elementu obrączki a środkowy pasek innego koloru pozostaje w niezmienionym rozmiarze i nagle staje się relatywnie luźny i będzie się swobodnie kręcił wzdłuż obrączki. Granica bezpiecznej korekty rozmiaru dla takich obrączek zwykle nie przekracza dwóch rozmiarów. Bardziej fantazyjne modele obrączek mogą zupełnie nie podlegać żadnej korekcie rozmiaru. W takich przypadkach trzeba zamówić nową obrączkę w odpowiednim rozmiarze a wybrani producenci oferują swoim klientom "nowy" egzemplarz w korzystnej cenie.

Zdecydowanie najlepiej wypadają bezszwowe obrączki gładkie, w przypadku których różnica po zmianie rozmiaru jest praktycznie niezauważalna, ze względu na półokrągły profil i technologię produkcji, gwarantującą bezpieczną korektę rozmiaru.

Wybierając obrączki warto wziąć pod uwagę fakt, iż z wiekiem zwykle rozmiar palca się zwiększa, a przez to pojawia się potrzeba zmiany rozmiaru. Dlatego proponujemy zapytać sprzedawcy, których obrączek rozmiar można będzie bezpiecznie zmienić w przyszłości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl