Sposoby grawerowania

Sposób grawerowania dobieramy odpowiednio do oczekiwań klienta oraz rodzaju przedmiotu. Przykład grawerunku dwoma różnymi technikami, trasowanie diamentem po lewej i głębokie frezowanie po prawej

grawer diamentem na nieśmiertelniku grawer frezem na obrączce

 

 

Grawerunek diamentem, błyszczący, czcionki proste, dobrze czytelne gołym okiem


 

Poniżej widać przykład grawerunku herbu, pierwszy z wypełnieniem kreskowym a drugi to tylko sam kontur. Taki grawerunek wykonuje się przeważnie diamentem i pozwala wyróżnić dowolne elementy z cełej grafiki. Również w ten sposób wypełnia się większe litery i kształty

herb - grawerunek zakreskowany i czysty kontur

zawieszka z wygrawerowanym wielkiem

Grawerunek głęboki, frezem lub laserem, którego powierzchnię można przyciemnić


 

Grawerunek wykonany głęboko, przy użyciu frezu lub lasera można dodatkowo zaczernić, co zwiększa czytelność. Najczęściej wykonuje się taki zabieg na srebrze, przy użyciu oksydy. Na złocie też można przyciemnić powierzchnię. Grawerowanie frezem wykonuje się zwykle na grubszych zawieszkach. Efekt widoczny jest na zdjęciach poniżej. W ten sposób można uzyskać głęboki ale i "wypukłe" znaki.

obrączki głęboko grawerowanezłota zawieszka z głębokim zaczernionym grawerunkiem

 

Grawerunek ręczny, sztychlem 


 

Można też wykorzystać grawerowanie ręczne, które wykonuje się idealnie zaostrzonym i polerowanym rylcem. Na poniższym zdjęciu widać srebrną zawieszkę na której jasne błyszczące linie na liściu zostały wycięte takim właśnie narzędziem. Powierzchnia jest idealnie gładka i odbija światło niczym lustro.

ręcznie wykonana zawieszka srebrny liść monstery

Grawerunek laserem, matowy, super szczegółowy


 

Ostatnim przykładem jest grawerunek wykonany technika laserową. Powierzchnia grawerowanych znaków pozostaje jasna, matowa z lekko porowatą fakturą.
Doskonale nadaje się do odwzorowania bardzo skomplikowanych i szczegółowych rysunków, zwłaszcza przy ich niewielkich rozmiarach. Aby opisać jak dokładny potrafi być grawerunek laserem warto dodać, że minimalna szerokość punktu, który można wygrawrować jest mniesza od grubości ludzkiego włosa. Grawerując laserem można też uzyskać bardzo głębokie i trwałe znakowanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl