Na co zwrócić uwagę przy wyborze obrączek ślubnych
 • Obrączki, podobnie jak suknie ślubną wybieramy raz w ciągu życia. Jednak w przeciwieństwie do sukni ślubnej to obrączki będą noszone codziennie. Dlatego warto właśnie w tym momencie zwrócić uwagę na cechy obrączki, których nie sposób dostrzec "gołym" okiem, bądź też bez wcześniejszego doświadczenia. Właśnie dlatego sugerujemy wysłuchać co na temat konkretnych wzorów obrączek może powiedzieć nam sprzedawca.
   
 • Preferencje co do wzoru są bardzo indywidualne, ale należy pamiętać, że im prostszy wzór obrączki, tym łatwiejsza późniejsza korekta rozmiaru i możliwość przywrócenia jej wyglądu z dnia zakupu. Tutaj zdecydowanie najlepiej wypadają klasyczne gładkie obrączki, jednokolorowe, wykonane w technologii bezszwowej, co umożliwia swobodną zmianę ich rozmiaru praktycznie w pełnym zakresie.
   
 • Oprócz tradycyjnych obrączek klient ma dziś do wyboru setki modeli zdobionych grawerem zewnętrznym. Każdy rodzaj graweru częściowo ogranicza bądź uniemożliwia późniejszą zmianę rozmiaru, bez pozostawienia śladu na powierzchni obrączki.
   
 • Oprócz obrączek grawerowanych, osobną grupę stanowią obrączki wielokolorowe. Najczęściej jest to połączenie żółtego i białego złota, a w bardziej fantazyjnych wzorach występują nawet trzy kolory. Tutaj, podobnie jak w przypadku graweru zewnętrznego, zmniejsza się możliwość zmiany rozmiaru obrączek w przyszłości. Sprzedawca i producent informują, że tolerancja dla wzorów dwukolorowych wynosi zwykle do +/- 2 numerów.
  Osobną kwestią w przypadku dwukolorowych obrączek jest to czy "drugi kolor" to element w pełni wykonany ze złota innego koloru czy jest to tylko naniesiona galwanicznie cienka warstwa w konkretnym odcieniu. Różnica polega na tym, że z biegiem czasu, powłoka może się wytrzeć i wówczas widać będzie kolor warstwy ze spodu. Unikniemy tego problemu wybierając obrączki, w których elementy innego koloru są w pełni ze złota innego koloru.
   
 • Zdobienia takie jak złocenie, jasna powłoka rodu, piaskowanie, matowanie powierzchni, grawer, mogą ulec wytarciu podczas eksploatacji i nie są objęte gwarancją. W większości przypadków można je odtworzyć w naszym zakładzie jubilerskim. Jeżeli zależy nam by możliwie długo zachować nowy wygląd obrączek należy wybrać model dający możliwość ich odnowienia.
   
 • Brylanty w obrączkach. W niektórych wzorach istnieje możliwość oprawy brylantów, cyrkonii, bądź innych kamieni. Dodaje to elegancji obrączce, lecz trzeba mieć świadomość, że tylko niektórzy producenci umożliwiają w przyszłości korektę rozmiaru dla tego rodzaju obrączek,  natomiast większość producentów zaznacza, iż nie ma możliwości zmiany ich rozmiaru.
   
 • Białe złoto, w rzeczywistości nie jest śnieżnobiałe jak widać to we wzornikach. Za ten elegancki wygląd odpowiada warstwa rodu, materiału który nanoszony jest galwanicznie w czasie produkcji na powierzchnię złota. Rod nadający właśnie tej jasnej barwy obrączce, to powłoka, która pomimo iż jest stosunkowo twarda, będzie się wycierać, a jej odnowienie czasem bywa trudne i kosztowne. Pewnym rozwiązaniem jest wybór obrączek z białego złota, które nie będą rodowane. Wówczas nie będą one miały tak jasnego koloru ale w zamian otrzymujemy możliwość łatwego przywrócenia jej blasku z momentu zakupu. Istnieją także stopy złota z palladem, który nadaje na stałe śnieżnobiałej barwy, bez potrzeby rodowania powierzchni, lecz są znacznie droższe i tylko niewiele producentów ma je w swojej ofercie.
   
 • Złoto jest metalem szlachetnym, lecz stosunkowo miękkim, dlatego przed przystąpieniem do prac fizycznych dobrze jest zdjąć obrączkę by uchronić ją od zbędnych zarysowań powierzchni. Część producentów uwzględnia to  zjawisko w procesie projektowania i tworzy specjalne model obrączek o znacznie podwyższonym stopniu twardości, dzięki czemu nie będą one tak podatne na uszkodzenia mechaniczne i znacznie dłużej będą cieszyć właściciela eleganckim wyglądem. Należy mieć jednak świadomość, iż nosząc obrączkę nie sposób całkowicie uniknąć drobnych rys ciągle powstających na jej powierzchni. Jeśli zauważymy, że wygląd naszej obrączki znacznie już odbiega od tego z dnia zakupy możemy zapytać w zakładzie jubilerskim o możliwość jej odnowienia, gdyż niektórzy producenci obrączek oferują taką usługę swoim klientom bezpłatnie.
   
 • Każdy użytkuje biżuterię według swojego stylu życia i nie sposób przewidzieć jak może wyglądać konkretna para obrączek za rok, pięć lub dwadzieścia lat. Z naszego doświadczenia wynika, że pewne wzory są bardziej podatne na uszkodzenia od innych. Zapytajmy sprzedawcę, co sądzi o modelu, który nam się spodobał. Uczciwa i szczegółowa informacja udzielona przez sprzedawcę, może uchronić nas od problemów oraz irytacji w przyszłości.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl