Klasy wodoszczelności zegarków

Klasy wodoszczelności zegarków

Jak rozpoznać wodoszczelność zegarka? Producent każdego zegarka oznacza jego wodoszczelność umieszczając na tarczy, kopercie lub deklu napis (poprzedzony często zwrotem "Water Resistant" lub "WR"):

  1. 30m, 3ATM, 3BAR, 100 feet - podstawowy zakres wodoszczelności zegarka, pozwalający na mycie w nim rąk, zachlapanie lub używanie go podczas deszczu;
     
  2. 50m, 5ATM, 5BAR, 150 feet - zegarek o takiej wodoszczelności można zanurzać w wodzie, łowić w nim ryby;
     
  3. 100m, 10ATM, 10BAR, 330 feet - w zegarku takim można uprawiać większość sportów wodnych, pływać oraz nurkować przy powierzchni;
     
  4. 200m, 20ATM, 20BAR, 660 feet - profesjonalnie przygotowany zegarek do uprawiania sportów wodnych;
     
  5. Diver's - w zegarku takim dozwolone jest nurkowanie z akwalungiem (zegarek zgodny ze standardem ISO 6425).

Jeśli zegarek nie posiada żadnego z wymienionych powyżej napisów oznacza to, że zegarek jest nieszczelny. Sporadycznie można spotkać jeszcze napis "Waterproof", który oznacza to samo co "Water Resistant", natomiast jest już od dłuższego czasu nieużywany.

Jeśli kupują Państwo zegarek ze zdecydowanym zamiarem pływania z nim należy rozważyć zakup zegarka z klasą wodoszczelności przynajmniej 100m, ze względu na znaczną różnica w stosunku do klasy 50m. Warto mieć większy poziom bezpieczeństwa, ponieważ jak pokazuje doświadczenie naszego serwisu zegarmistrzowskiego użytkownicy przeceniają możliwości konstrukcji zegarków z klasy 50m i w tym zakresie dużo częściej mamy do czynienia z problemem nieszczelności.

 

Czy mój zegarek jest wystarczająco wodoszczelny?

Należy wyraźnie podkreślić, że oznaczenie wodoszczelności opiera się na badaniach laboratoryjnych przeprowadzanych przed producentów zegarków. Sprawdzane jest ciśnienie statyczne, jakie nie powoduje przedostania się wody do wnętrza zegarka. Badanie takie można porównać do sytuacji, w której użytkownik zegarka siedzi nieruchomo zanurzony w wodzie. Taki przypadek w rzeczywistości zdarza się jednak niezmiernie rzadko. W związku z tym aby zapobiec nieumyślnemu przedostaniu się wody do wnętrza zegarka powinno się pamiętać o tym, że:

  1. podczas uprawiania sportów wodnych (np. pływania) ruch nadgarstka lub ręki, na której założony jest zegarek prowadzi do powstawania dużych, krótkotrwałych ciśnień dynamicznych, które mogą przewyższyć znacznie maksymalne, zbadane laboratoryjne, ciśnienie statyczne;
     
  2. przemieszczenie zegarka ze środowiska o wysokiej temperaturze, do środowiska o niskiej temperaturze np. przy wejściu w zegarku z gorącego powietrza do zimnej wody (sytuacja bardzo częsta na plaży) może spowodować "zassanie wody" do jego wnętrza w skutek nagłej zmiany temperatury prowadzącej do nagłej chwilowej zmiany ciśnienia przy uszczelkach;
     
  3. używanie zegarka w wodzie o wysokiej temperaturze - wodoszczelność zegarka badana jest zwykle w temperaturze niższej niż temperatura ciała człowieka (17-25 stopni Celsjusza). Jest to słuszne zważywszy na fakt, że woda w której się kąpiemy ma przeważnie niższą temperaturę, która dodatkowo zmniejsza się wraz ze zwiększeniem głębokości zanurzenia. Przy wyższych temperaturach gumowe uszczelki zegarka stają się miękkie, a co za tym idzie zegarek może zacząć przeciekać przy znacznie niższym ciśnieniu, niż zadeklarowane przez producenta;
     
  4. zegarki mają tendencje do tracenia swojej wodoszczelności z czasem. Spowodowane jest to głównie utratą elastyczności gumowych uszczelek. Można temu zapobiec okresowo, co 2-3 lata wymieniając je. Innym powodem utraty wodoszczelności może być korozja samej koperty. Zegarek wykorzystywany w wodzie powinien przynajmniej raz na rok być sprawdzony na maszynie do badania szczelności;
     
  5. bezwzględnie należy pamiętać, że podczas używania zegarka w wodzie nie można naciskać jego przycisków, wyciągać koronki oraz odkręcać zaworu helowego. Wszystkie te czynności prowadzą do natychmiastowego rozszczelnienia zegarka i przedostania się wody do jego wnętrza. Wyjątkiem są tutaj specjalnie skonstruowane zegarki dla nurków.

 

Czy zawór helowy w moim zegarku zwiększa jego wodoszczelność?

Oczywiście, że nie. Zawór helowy umożliwia wydostanie się gazowi szlachetnemu - helowi - z wnętrza koperty. Należy od razu odpowiedzieć skąd może wziąć się tam hel. Gaz ten używany jest w komorach dekompresyjnych, wykorzystywanych przez nurków głębinowych w procesie dekompresji. Hel jako lżejszy od powietrza może przedostać się wtedy do wnętrza zegarka. Po wyjściu z komory hel wciąż pozostaje w kopercie, tworząc różnicę ciśnień z atmosferą na zewnątrz zegarka. Sytuacja taka prowadzi bardzo często do wypchnięcia szkiełka z koperty. Aby pozbyć się helu z wnętrza zegarka uwalniamy go właśnie za pomocą zaworu helowego.
 

Dlaczego mój wodoszczelny zegarek zaparował ?

Należy jednak mieć świadomość, że warunki w jakich dochodzi do zamoczenia zegarka mają istotne znaczenie. Przeważnie użytkownik zegarka sądzi, że zegarek woda po prostu wlewa się do wewnątrz koperty na skutek jej nieszczelności. Jednak w większości przypadków kiedy woda dostaje się do środa, dzieje się to za sprawą szoku termicznego.  Szok termiczny ma miejsce gdy koperta zegarka nagrzana nie  tylko od temperatury naszego ciała ale przed wszystkim od słońca sprawia, że różnica temperatur wewnątrz zegarka i samej wody wynosić może nawet 60 stopni. Zwłaszcza gdy jesteśmy na plaży i nagrzany zegarek nagle się schładza , powietrze wewnątrz koperty nieznacznie się kurczy i dochodzi do zassania odrobiny wody do wewnątrz. To właśnie ta odrobina wody widoczna jest później na szkle w postaci pary lub mgiełki, a w skrajnych przypadkach nawet małych kropelek.  Bardziej obrazowy przykład to sytuacja gdy wsiadamy do samochodu zaparkowanego w słońcu przy upale 30 stopni. Na powietrzu  temperatura jest  relatywnie przyjemna natomiast wewnątrz auta praktycznie nie do zniesienia.

Każda nawet najmniejsza ilość wody, która dostanie się do środka mechanizmu może go uszkodzić, dlatego bardzo ważne jest by zegarek osuszyć gdy tylko zauważymy zaparowane szkiełko.


Wymiana baterii a wodoszczelność zegarka ?

Kupując nowy zegarek mamy pewność, że spełnia on wymogi określone w jego zakresie wodoszczelności. W trakcie użytkowania potrzebna staje się wymiana wyczerpanej baterii na nową i dlatego fachowość tej operacji jest szczególnie ważna dla zachowania parametru wodoszczelności. W tym celu przy każdej wymianie baterii należy sprawdzić stan gumowych uszczelek a także szczelności przy koronce, ponieważ to te elementy odpowiadają bezpośrednio za szczelność koperty. Z upływem czasu gumowe uszczelki tracą sprężystość, pękają lub odkształcają się. Nie wymienione w porę mogą przyczynić się do utraty wodoszczelności, a tym samym uszkodzenia mechanizmu w kontakcie z wodą. Profesjonalny zakład zegarmistrzowski dysponuje odpowiednimi narzędziami do fachowej obsługi zegarków o wysokim stopniu wodoszczelności i potrafi wykonać taką usługę z uwzględnieniem potrzeby wymiany uszczelek i doszczelnieniem samej koronki.

Należy tutaj zaznaczyć, że nieumiejętna wymiana baterii mimo iż na pozór nie pozostawia widocznego śladu może prowadzić do utraty szczelności. Na przykład w momencie zamykania zegarka, bez szeregu specjalnie stworzonych w tym celu narzędzi można nieświadomie przeciąć samą uszczelkę lub trwale odkształcić dekiel. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet zabrudzenie lub uszkodzenie samego mechanizmu. Z tego właśnie powodu polecamy korzystanie u usług doświadczonych pracowni zegarmistrzowskich i stosować się do zaleceń zegarmistrza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl